Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wyniki - VI Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

Wyniki - VI Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

Dnia 26 maja 2023 roku w Szczecinie odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy organizowany przez Szkołę Podstawową nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. Współorganizatorem konkursu był Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Do praktycznego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 z 43 szkół. Jedna ze szkół z powodów losowych nie mogła wziąć udziału w finale. Honorowy patronat nad konkursem objęli Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogudzki, Zachodniopomorska Kurator Oświaty, Katarzyna Koszewska, Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek.

Zmagania rozpoczęły się na szczecińskim nabrzeżu, gdzie zawodnicy otrzymali koszulki, mapy, prowiant oraz szczegółowe instrukcje dotyczące trasy wykonywanych konkurencji. Pięcioosobowe drużyny wraz z opiekunami wyruszyły w różne strony okolic Wałów Chrobrego, aby wykonać zadania. Pozoranci – uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – wykazali się najwyższym stopniem profesjonalizmu – aktorstwa oraz opanowania umiejętności improwizacji. Było to zadanie wymagające wielu talentów. To właśnie pozoranci otrzymali najgorętsze brawa podczas zakończenia konkursu.

Pierwsze wyzwanie dotyczyło udzielenia pomocy osobie poszkodowanej w okolicach nabrzeża. Zadanie rozgrywało się nad Odrą, gdzie z wody wydobyty został topielec, nieprzytomny, nieoddychający. Resuscytacji dokonywano oczywiście na fantomie. Zawodnicy musieli poszukać najbliższego automatycznego defibrylatora zewnętrznego i udzielić pomocy dwóm osobom – topielcowi oraz jego towarzyszowi, który nieco spanikował i głośno wzywał pomocy, stojąc na chodniku. Jednocześnie trząsł się i zdawało się, że może stracić przytomność.

Wyzwanie drugie rozgrywało się w pobliżu Teatru Współczesnego, gdzie doszło do kolizji pieszego z rowerzystą. Zawodnicy musieli opatrzyć złamania otwarte, a także wykonać opatrunek uciskowy. Całość zdarzenia relacjonował świadek, który pomagał i przeszkadzał jednocześnie.

Zadanie trzecie miało miejsce w Parku im. Stefana Żeromskiego, gdzie poszkodowane były osoby młode, w tym kobieta ciężarna (prawdopodobnie cierpiąca na HIV, po próbie samobójczej). Zawodnicy musieli m.in. ułożyć osobę nieprzytomną, oddychającą, w pozycji bezpiecznej, a także uspokoić koleżankę biegającą w panice od jednego ratownika do drugiego. Uczestnicy nie zapominali także o okryciu rannych kocami termicznymi, oraz o każdorazowej wymianie skażonych rękawiczek. Nie obyło się bez rywalizacji – grupy już z daleka próbowały podglądać, z czym będą miały do czynienia.

Czwarta konkurencja rozgrywała się również w parku, na odkrytej polanie, gdzie doszło do udzielania pomocy kilku poszkodowanym osobom z różnymi dolegliwościami. Uczestnikom towarzyszyła telewizja, która tylko dodawała adrenaliny uczestnikom.

Piąte zadanie miało miejsce na dziedzińcu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie doszło do kolizji samochodu osobowego z drzewem. Uczestnicy wydarzenia potrzebowali pomocy m.in. przy unieruchomieniu głowy osoby poszkodowanej znajdującej się w pojeździe. Uczestnicy musieli znaleźć także wśród dostępnych elementów (np. gałęzi) cokolwiek, co nadawało się do unieruchomienia kończyny. Zawodnicy zmagali się z wymiotującym kierowcą, poszkodowanym pasażerem oraz osobami pieszymi leżącymi przy samochodzie z różnymi obrażeniami. Uczestnicy nie mogli zapomnieć o ustawieniu w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego oraz zatamowaniu krwotoku.

Zadanie szóste rozgrywało się w jednej z reprezentatywnych sal Urzędu Wojewódzkiego, gdzie znajdowały się fantomy podłączone do komputera ze specjalnym oprogramowaniem. Doszło tam do próby sytuacji, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha. Następnie pięć osób na pięciu fantomach jednocześnie wykonywało przez minutę serie 30 uciśnięć i 2 wdechów. Procentowy średni wynik grupy decydował o punktach za całe zadanie. Należało pamiętać o tym, iż w UW znajduje się AED.

Siódme zadanie rozgrywało się na piętrze Urzędu, na stanowiskach call center, w centrum infolinii numeru 112. Uczestnicy musieli po krótkim przeszkoleniu poprawnie przyjąć zgłoszenie. Zawodnicy mieli pomóc poszkodowanemu na odległość oraz wypełnić poprawnie kwestionariusz zgłoszenia wypadku celem wysłania odpowiednich służb na miejsce zdarzenia.

Ósme zadanie odbywało w czasie rzeczywistym – był to wypadek pracownika fizycznego w pobliżu pływalni szkoły morskiej. Był przytomny i oddychał, należało go ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej oraz zabezpieczyć rany dłoni.

Dziewiąte zadanie rozgrywało się w parku, gdzie kobieta bardzo głośno krzyczała, że spadła z drzewa. Należało udzielić jej niezbędnej pomocy przedmedycznej, ale także zapanować nad jej atakiem paniki, zwłaszcza kiedy krzyczała do telefonu osoby, która wzywała pomocy. Komunikacja z poszkodowanym była utrudniona.

Zadanie ostanie rozgrywało się pod pomnikiem Adama Mickiewicza. TikTokerka kręcąca filmiki dotyczące tricków na deskorolce przewróciła się na schodach. Leżała z raną kończyny dolnej na schodach, w pełnym słońcu. Była przytomna i zawodnicy mogli pytać ją o wszystkie dolegliwości. Jedna z zawodniczek poznała osobę znaną z TikToka, co tylko nadało prawdopodobności tej sytuacji.

Wszystkie stanowiska obstawione były przez specjalistów z różnych dziedzin: członków Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego, Policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracowników administracyjnych Urzędu Wojewódzkiego, lekarzy, a także nauczycieli SP21 z OI oraz LO VII.

KLASYFIKACJA DRUŻYN VI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY:

  1. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mjr Henryka Sucharskiego w Stargardzie

  2. Szkoła Podstawowa nr 21 z OI w Szczecinie

  3. Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Słowackiego w Stargardzie

  4. Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie

  5. Szkoła Podstawowa w Czaplinku

  6. Szkoła Podstawowa im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnowie

  7. Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Noblistów Polskich w Stargardzie

  8. Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Chojnie

  9. Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Makuszyńskiego w Wałczu

  10. Zespół Szkolno – Przedszkolny im. M. Kopernika w Przybiernowie

 

GALERIA ZDJĘĆ

Data dodania: 2023-06-01 08:37:38
Data edycji: 2023-06-01 08:38:59
Ilość wyświetleń: 323

Nasi Partnerzy

,,Każdy człowiek ma w sobie wiele możliwości, musi je tylko odkryć”

Kartezjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej