Nasza szkoła

W naszej szkole klasy integracyjne istnieją od 2001 roku kiedy to z inicjatywy Urzędu Miasta i Dyrektora Gimnazjum nr 18 utworzono pierwszą klasę integracyjną. Tak jak w poprzednich latach tak    i teraz dobór dzieci zdrowych do tej kasy oparty jest na całkowitej dobrowolności  i akceptacji rodziców i dzieci.

Klasa integracyjna to klasa, w której uczy się do 20 uczniów, w tym 3-5 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W takiej klasie pracuje dwóch pedagogów: nauczyciel danego przedmiotu oraz pedagog specjalny.

Celem głównym nauki w klasie integracyjnej jest umożliwienie uczniom niepełnosprawnym zdobycia wiedzy i umiejętności na miarę ich możliwości i potrzeb. Natomiast wszyscy uczniowie uczęszczający do tej samej klasy, mają możliwość nauczyć się zrozumienia, współdziałania, respektowania potrzeb innych oraz przede wszystkim prawdziwej tolerancji względem osób niepełnosprawnych. Ze względu na małą ilość uczniów w klasie, możliwe jest indywidualne podejście do każdego z nich.

Integracja daje szansę lepszego przygotowania do życia w społeczeństwie młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego praca w klasie integracyjnej jest nastawiona nie tylko na osiąganie pewnych celów dydaktycznych, ale również, a może przede wszystkim, na kształtowanie u młodzieży umiejętności nawiązywania kontaktów emocjonalnych, rozbudzania ambicji i naśladowania pozytywnych wzorców.

Data dodania: 2021-07-30 12:52:55
Data edycji: 2022-02-03 13:35:10