71-122 Szczecin
Witkiewicza 40
"Niezgoda – opór – bunt w przestrzeni edukacyjnej"
23-25 września 2024 r.
Uniwersytet Wrocławski
Nauczycielki z naszej szkoły miały zaszczyt reprezentować SP21zOI podczas konferencji dydaktycznej. Pani Agata i pani Ania wygłosiły przemówienie pt. "Efekt Matyldy w przestrzeni edukacyjnej". Wystąpienie dotyczyło działań prowadzonych w naszej szkole mających na celu zwiększenie świadomości młodzieży względem dyskryminacji i tolerancji ze szczególnym uwzględnieniem pracy w oddziałach integracyjnych.
Bunt przeciwko zastanym wartościom, porządkom społecznym, regulacjom prawnym, okolicznościom historycznym jest naturalnym ludzkim zachowaniem. Obok potocznego obrazu buntu jako zjawiska destrukcyjnego uwzględnić należy, że może on mieć również wymiar konstruktywny czy nawet afirmatywny.
Bunt jest więc zaczynem postaw, które – jeśli dobrze diagnozują społeczne problemy i dojrzeją – wzmacniają organizm zbiorowy. Niemniej jednak na skutek manifestacji tych postaw mogą pojawić się też problemy dzieci i młodzieży w szkole i w domu; warto zatem rozważyć, jakie nastawienia wobec niezgody, oporu czy buntu może i powinna przyjmować szkoła oraz literatura uczestnicząca w procesie edukacyjnym. Czy – korzystając z tej energii – można przekształcać bunt nastolatków w działania konstruktywne? W jaki sposób to czynić, w imię jakich wartości?
Podczas Kongresu reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły w wielu sesjach panelowych, warsztatach edukacyjnych i szkoleniach tematycznych. To był niezwykle intensywny czas!
Czy ktoś rozpoznał postać ze zdjęcia? Tak, to profesor Jan Franciszek Miodek, światowej sławy językoznawca.
Zapraszamy do wysłuchania pozdrowień dr Sabiny Walerii Świtały, znanej badaczki literatury dla dzieci i młodzieży. Dr Sabina Świtała przekazała dobre słowo dla naszych Uczniów i Nauczycieli.
,,Każdy człowiek ma w sobie wiele możliwości, musi je tylko odkryć”
71-122 Szczecin
Witkiewicza 40