Tłusty czwartek w świetlicy

W Tłusty Czwartek przez dzień cały
słodkim królem – pączek mały!
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami”.

Tymi słowami rozpoczął się w naszej świetlicy słodki dzień – Tłusty Czwartek. A skąd wziął się ten zwyczaj? Tłusty Czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym, dlatego może wypaść pomiędzy 29 stycznia, a 4 marca. W tym roku dzień ten wypada 24 lutego. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki zwane również chrustem. W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło.  Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej obchodzili ten dzień żegnając tym samym kończący się karnawał. Dzień wcześniej dzieci z kl.1b wykonały przepiękne prace plastyczne – papierowe pączki posypane cukrem pudrem. Wyglądały bardzo prawdziwie i apetycznie . Pączki można podziwiać i „smakować” na wystawie w holu głównym szkoły. To był niesamowicie słodki dzień w naszej świetlicy.

Data dodania: 2022-02-25 11:25:20
Data edycji: 2022-02-25 11:25:33