Rajd SKKT do Krzywego Lasu w Nowym Czarnowie (2022/2023)
Na tropie ewenementu przyrodniczego na skalę światową…
Rajdowcy z SKKT tym razem, 13 maja 2023 r. (w słoneczną i bezchmurną sobotę), odwiedzili jedno z najciekawszych miejsc na Pomorzu Zachodnim – wyjątkowy las sosnowy, pełen tajemnic i mnożących się teorii jego powstania. Wygląd tańczących drzew zdumiewa, ale jeszcze bardziej fascynuje aura baśniowości. Krążące hipotezy o powstaniu „Lasku Bajkowego” to zbiór przekazów miejscowej ludności lub obserwacji leśników i naukowców. O miejscu tym wspominają media z całego świata.
Do stacji Dolna Odra dojechaliśmy autobusem oraz pociągiem. Od peronu do miejsca docelowego doszliśmy pieszo. W Krzywym Lesie czekała na nas przewodniczka, pani Kinga Dejewska, lokalna fascynatka podań, baśni i legend związanych z Pomorzem Zachodnim. Opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z Krzywym Lasem, a także poprowadziła warsztaty na łonie natury z wykorzystaniem metody dramy. Dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy magnes oraz folder pt. „Krzywy Las. Miejsce niezwykłe” z serii „Gryfińskie Spacerówki”. Dziękujemy!
Następnie Pani Agata poprowadziła prelekcję na temat cech gatunkowych sosny zwyczajnej oraz jej cyklu rozmnażania. Edukacja leśna została poszerzona o spotkane żywe okazy owadów oraz przedstawicieli gadów.
Obecnie większość przyrodników skłania się do antropogenicznego ukształtowania drzew na zwiedzanym obszarze, który ustanowiony został powierzchniowym pomnikiem przyrody. Niemniej nasi uczniowie poczynili pewne obserwacje, które rzucają cień na te hipotezy. Patryk z klasy 4b zaobserwował, że na terenie objętym ochroną wygięte są nie tylko pnie drzew, ale również łodygi występujących tam pospolicie mniszków lekarskich. Wygięcie nastąpiło także w kierunku północnym. O ile można tłumaczyć działalnością ludzką krzywizny pni drzew, o tyle trudno byłoby zrozumieć tę zaobserwowaną przez Ucznia anomalię.
Rajd uwieńczyła wizyta na działce u pani Iwonki, czyli ukochanej Babci Pani Ani. Zostaliśmy poczęstowani pyszną domową chałką z dżemem oraz napojami. Babcia Iwonka opowiedziała o roślinach ozdobnych, wśród których Uczniowie mogli zrelaksować się i odpocząć.
Podczas powrotu Borys z klasy 5b wykazał się znajomością języka angielskiego w praktyce – wytłumaczył spotkanemu Azjacie, w jaki sposób dostać się do Szczecina.
Telefony poszły zaś w odstawkę, kiedy Zuzia z 6a, Julka z 5a oraz Szymon (absolwent, wolontariusz) rozpoczęli rozgrywki w państwa-miasta, do których dołączyła się nawet pani konduktor.
Nieocenionym wsparciem dla Uczniów z niepełnosprawnościami były Pani Kasia i Pani Martyna.
Był to rajd pełen przygód, jednak nasze „rajdowe dzieci” – jak zawsze – spisały się na medal!