Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Rajd Historyczno-Przyrodniczy SKKT do Cedyni i Siekierek (2022/2023)

Dnia 3 czerwca 2023 r. odbył się ostatni w tym roku szkolnym rajd SKKT do Cedyni i Siekierek. Zaproszeni zostali na niego najwytrwalsi – z największą liczbą zaliczonych rajdów. Była to nagroda dla najlepszych z najlepszych. Każdy Uczestnik otrzymał wyjątkową pamiątkową przypinkę i worko-plecak z prowiantem.

Z samego rana udaliśmy się w dwugodzinną podróż pomarańczowym autokarem do Cedyni. Pierwszą atrakcją było wspólne śniadanie w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Zaraz po nim udaliśmy się do słowiańskiej wiaty, gdzie Pani Agata opowiedziała o Rezerwacie przyrody Bielinek – jedynym miejscu w Polsce, w którym występuje jedyne stanowisko dąb omszony.

Wejście na Górę Czcibora stanowiło jeden z najtrudniejszych punktów wyprawy – każdy musiał pokonać ponad 270 stromych schodów, aby dotknąć pomnika – orła upamiętniającego 1000. rocznicę bitwy pod Cedynią (a jest to pierwsza data dzienna w historii Polski – 24.06.972 r.). Chodziło także o podkreślenie „polskości” tzw. Ziem Odzyskanych. Piękne widoki obserwowaliśmy przez lornetki.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym w Cedyni, gdzie sam pan dyrektor opowiedział nam o historii regionu, a także przeprowadził dyskusję na temat przebiegu bitwy. Szczególnie aktywni byli chłopcy z klasy 5b – Adam oraz Borys. Adam potrafił odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania historyczne. Brawo! W Muzeum każdy otrzymał pamiątkowy magnes oraz bilet wstępu z pieczęcią miejską. Lekcję muzealną zakończyła wizyta pod Fontanną Piastowską na Starym Mieście. 

Wspinaczki i schodów ciąg dalszy (kto by pomyślał, że trafimy na tak górzysty teren!) nastąpił podczas zwiedzania wieży cedyńskiej. Jest to jedna z atrakcji widokowych tego miasta.

Kulminacyjnym punktem programu zawsze jest oczywiście obiad. Spotkał nas zaszczyt spożywania posiłku w XIV-wiecznym klasztorze cysterskim. Dla wielu osób staropolski żurek w chlebie cysterskim był pierwszym takim posiłkiem w życiu – „miseczka” była jadalna! Po nim nastąpiła chwila na zabawę i relaks w klasztornym ogrodzie. Wiktor z klasy 4b porozumiał się z niemieckim turystą po angielsku w sprawie pogłaskania jego psów. 

Kilka kilometrów od Cedyni znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Pani Agata opowiedziała o nim i jego znaczeniu. Każdy go dotknął. Teraz czas na zaliczenie pozostałych trzech w czasie wakacji! Rajdowcy otrzymali pamiątkowe foldery z tego miejsca.

Ostatnim punktem rajdu była wizyta na Cmentarzu wojennym I Armii Wojska Polskiego w Siekierkach (Starych Łyskogórkach). Zapaliliśmy tam znicze, oddając hołd poległym. Historia Polski pierwszych Piastów, którą rozpoczęliśmy rajd, domknęła klamrę historią II wojny światowej.

Powrót pod szkołę nastąpił w godzinach wieczornych. Na koniec każdy otrzymał słodki poczęstunek i udał się do domu.

Dziękujemy Wam, nasze rajdowe Dzieci, za te wspaniałe i pełne przygód 10 miesięcy z SKKT.

Data dodania: 2023-06-18 07:48:53
Data edycji: 2023-06-18 08:11:21
Ilość wyświetleń: 190

Nasi Partnerzy

,,Każdy człowiek ma w sobie wiele możliwości, musi je tylko odkryć”

Kartezjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej