Rajd Historyczno-Przyrodniczy SKKT do Cedyni i Siekierek (2022/2023)

Dnia 3 czerwca 2023 r. odbył się ostatni w tym roku szkolnym rajd SKKT do Cedyni i Siekierek. Zaproszeni zostali na niego najwytrwalsi – z największą liczbą zaliczonych rajdów. Była to nagroda dla najlepszych z najlepszych. Każdy Uczestnik otrzymał wyjątkową pamiątkową przypinkę i worko-plecak z prowiantem.

Z samego rana udaliśmy się w dwugodzinną podróż pomarańczowym autokarem do Cedyni. Pierwszą atrakcją było wspólne śniadanie w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Zaraz po nim udaliśmy się do słowiańskiej wiaty, gdzie Pani Agata opowiedziała o Rezerwacie przyrody Bielinek – jedynym miejscu w Polsce, w którym występuje jedyne stanowisko dąb omszony.

Wejście na Górę Czcibora stanowiło jeden z najtrudniejszych punktów wyprawy – każdy musiał pokonać ponad 270 stromych schodów, aby dotknąć pomnika – orła upamiętniającego 1000. rocznicę bitwy pod Cedynią (a jest to pierwsza data dzienna w historii Polski – 24.06.972 r.). Chodziło także o podkreślenie „polskości” tzw. Ziem Odzyskanych. Piękne widoki obserwowaliśmy przez lornetki.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym w Cedyni, gdzie sam pan dyrektor opowiedział nam o historii regionu, a także przeprowadził dyskusję na temat przebiegu bitwy. Szczególnie aktywni byli chłopcy z klasy 5b – Adam oraz Borys. Adam potrafił odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania historyczne. Brawo! W Muzeum każdy otrzymał pamiątkowy magnes oraz bilet wstępu z pieczęcią miejską. Lekcję muzealną zakończyła wizyta pod Fontanną Piastowską na Starym Mieście.

Wspinaczki i schodów ciąg dalszy (kto by pomyślał, że trafimy na tak górzysty teren!) nastąpił podczas zwiedzania wieży cedyńskiej. Jest to jedna z atrakcji widokowych tego miasta.

Kulminacyjnym punktem programu zawsze jest oczywiście obiad. Spotkał nas zaszczyt spożywania posiłku w XIV-wiecznym klasztorze cysterskim. Dla wielu osób staropolski żurek w chlebie cysterskim był pierwszym takim posiłkiem w życiu – „miseczka” była jadalna! Po nim nastąpiła chwila na zabawę i relaks w klasztornym ogrodzie. Wiktor z klasy 4b porozumiał się z niemieckim turystą po angielsku w sprawie pogłaskania jego psów.

Kilka kilometrów od Cedyni znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Pani Agata opowiedziała o nim i jego znaczeniu. Każdy go dotknął. Teraz czas na zaliczenie pozostałych trzech w czasie wakacji! Rajdowcy otrzymali pamiątkowe foldery z tego miejsca.

Ostatnim punktem rajdu była wizyta na Cmentarzu wojennym I Armii Wojska Polskiego w Siekierkach (Starych Łyskogórkach). Zapaliliśmy tam znicze, oddając hołd poległym. Historia Polski pierwszych Piastów, którą rozpoczęliśmy rajd, domknęła klamrę historią II wojny światowej.

Powrót pod szkołę nastąpił w godzinach wieczornych. Na koniec każdy otrzymał słodki poczęstunek i udał się do domu.

Dziękujemy Wam, nasze rajdowe Dzieci, za te wspaniałe i pełne przygód 10 miesięcy z SKKT.

Data dodania: 2023-06-18 07:48:53
Data edycji: 2023-06-18 08:11:21