Dnia 24.10.2018 roku w środę nasza klasę ponownie odwiedził Pan ze Straży Granicznej. Tym razem opowiadał nam o pracy w Straży Granicznej i przedstawił nam kilka materiałów promujących pracę w tej jednostce. Jeden z filmów nosił tytuł "Straż Graniczna - np Magda" opowiadał jak wygląda służba pracownika tej służby oraz na czym polega jej specyfika. Dowiedzieliśmy się również jakie są jej plusy, a jakie strażnik musi ponieść konsekwencje, wybierając właśnie ten zawód. Fajnie było zobaczyć jak wygląda praca w tym zawodzie. Może komuś z nas uda się kiedyś zostać funkcjonariusze Straży Granicznej. Było to bardzo inspirujące doświadczenie.

(na podstawie pracy Weroniki Misiuro z klasy III d)

20181024 120323 20181024 120333
20181024 120405 20181024 120410

     W dniu 17 października 2018 r. naszą klasę odwiedziła Pani Adriana Brzeźniak-Misiuro dyrektor Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o swojej pracy, o tym czym zajmuje się SCPU oraz o ryzykownych zrachowaniach, które podejmują nastolatkowie.
     Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień powstało w styczniu 2018 r. z przekształcenia Miejskiej Izby Wytrzeźwień. Obecnie jednostka zajmuje się osobami przywiezionymi przez Policję albo Straż Miejską, które po spożyciu alkoholu zachowywały się niezgodnie z prawem, zagrażały sobie albo innym osobom.
     Ponadto przy SCPU została stworzona Ogrzewalnia dla osób bezdomnych, w której od października do kwietnia mogą przebywać osoby, ogrzać się, wykąpać, przebrać i skorzystać z pomocy lekarza oraz terapeuty. Osoby przebywające w Ogrzewalni są motywowani do podejmowania czynności pozwalających na pozyskanie pracy, znalezienie miejsca stałego pobytu, a co za tym idzie wyjścia z bezdomności. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas może pomagać osobom bezdomnych przez przekazywanie do Ogrzewalni ubrań, ręczników czy butów. Możemy też współpracować z SCPU w ramach wolontariatu np. przy segregacji odzieży, prowadzeniu zbiórek na rzecz bezdomnych. Pani dyrektor ostrzegała nas, że pomaganie uzależnia
Dowiedzieliśmy się również, że w jednostce pracują terapeuci uzależnień, którzy prowadzą grupy wsparcia dla ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, hazardu, seksu itp. Dowiedzieliśmy się również o grupach wsparcia dla DDA (dorosłych dzieci alkoholików) oraz rodzin w których są dzieci z zespołem FAS. Były to dla nas nowe pojęcia. Przy SCPU funkcjonuje również telefon zaufania, gdzie anonimowo można zadzwonić porozmawiać o problemach, uzależnieniach i o wszystkich sytuacjach z którymi sobie nie potrafimy poradzić.
   W dalszej części spotkania Pani Adriana Brzeźniak-Misiuro opowiadała nam
o ryzykownych zrachowaniach nastolatków. Podawała przykłady ze swojej pracy zawodowej. Dowiedzieliśmy się dlaczego dopalacze są najbardziej niebezpiecznymi środkami i dlaczego nigdy nie powinniśmy po nie sięgać. Po spotkaniu wiemy jak wyglądają i jak mogą oddziaływać na nasze organizmy. Ciekawa prezentacja ze zdjęciami dodatkowo uzmysłowiła nam, że dopalacze to śmierć.

    Bez wątpienia praca w SCPU jest bardzo ciekawa ale również wymagająca dużego zaangażowania i odporności psychicznej. W trakcie spotkania zadawaliśmy pytania (niektóre bardzo odważne) i na każde otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Bez wątpienia takie spotkania z praktykami są bardzo potrzebne.
Podsumowaniem naszego spotkania były słowa pani dyrektor: „Pamiętajcie, że nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać. Czasami wystarczy po prostu poprosić kogoś o pomoc…”

(na podstawie pracy Weroniki Misiuro z klasy III d)

20181017 132921

We wtorek 16 października 2018 roku wybraliśmy się w ramach lekcji do Netto Areny w Szczecinie na zajęcia udzielania pierwszej pomocy.

Znajdowaliśmy się w trzech różnych salach. Na początku, w pierwszej sali, braliśmy udział w quizie, a następnie mieliśmy zadanie, by rzucać linę do osoby znajdującej się przed nami w odległości około 10 metrów w kole ratunkowym. W drugiej sali ćwiczyliśmy pomoc osobie nieoddychającej za pomocą AED. Następnie ćwiczyliśmy w praktyce układnie w bezpieczny sposób osoby oddychającej, nieprzytomnej. Pamiętaliśmy, że pozycja bezpieczna jest w tym przypadku punktem wyjścia. Pod koniec działań w tej sali pomagaliśmy osobie, która się zadławiła. W trzeciej sali, która była jednocześnie salą główną całej imprezy, ćwiczyliśmy schemat udzielania pierwszej pomocy przez dłuższy czas osobie nieprzytomnej, nieoddychającej .
Były to dla nas niesamowite przeżycia. Organizacja i współpraca wszystkich zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ucząc się, mieliśmy dodatkowo mnóstwo zabawy. Chętnie częściej uczestniczyłabym w tego typu przedsięwzięciach.


(na podstawie pracy Wiktorii Zarychty z klasy III d)

01 02
03 04
05


 

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect