16 listopada 2018 r. w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego odbył się Wojewódzki Konkurs Patriotyczny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs został zorganizowany przez grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie przy ścisłej współpracy z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego panem Pawłem Rodzosiem. Przedsięwzięcie to zostało objęte patronatami następujących instytucji:

Wojewody Zachodniopomorskiego,

Kuratorium Oświaty w Szczecinie,

Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dodatkowo Miasto Szczecin objęło go swoim mecenatem.

    Punktualnie o godz.10 w przepięknej Sali Rycerskiej zgromadziło się siedem trzyosobowych zespołów wraz z opiekunami. Po oficjalnym rozpoczęciu, które zostało uświetnione przemówieniem pana dyrektora Pawła Rodzosia, uczniowie rozpoczęli zmagania. Musieli oni zmierzyć się kilkoma, różnorodnymi zadaniami, które wymagały szerokiej wiedzy zarówno z historii, jak i języka polskiego. Pierwsze zadanie polegało na dopasowaniu wydarzeń historycznych oraz tytułów dzieł literackich do trzech postaci. Teraz możemy już zdradzić, że byli to odpowiednio: Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz oraz Stefan Żeromski. W drugiej części konkursu na uczestników czekało zadanie, którego punktem wyjścia były dwa teksty źródłowe. Dalej uczniowie wysłuchali pięknej pieśni patriotycznej I Brygada, gdyż to właśnie z jej treścią związane były polecenia. Uczestnicy musieli również wykazać się znajomością malarstwa charakterystycznego dla danej epoki historycznej – otrzymali oni reprodukcję obrazu (dodamy, że był to słynny Hołd Pruski Jana Matejki). Musieli zatem wykazać się wiedzą historyczną, z zakresu techniki malarskiej oraz twórczości tego malarza. Półmetek konkursu polegał na zmaganiach z mapą historyczną obrazującą Powstanie Warszawskie oraz wierszem K. K. Baczyńskiego Elegia o chłopcu polskim. Fragment filmu Krzyżacy w reżyserii Aleksandra Forda stał się podstawą do zadania nr 6 – po obejrzeniu go uczniowie odpowiadali na pytania zarówno z treści filmu, jak i znajomości powieści Henryka Sienkiewicza. W przedostatnim zadaniu uczestnicy wykazywali się znajomości cech charakterystycznych dla polskich strojów i mundurów. Natomiast ostatnie polecenie związane było z językiem komedii Aleksandra Fredry – wpisanie odpowiednich archaizmów do krzyżówki pozwoliło uczniom odkryć jej hasło.

   Konkurs przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Mimo ogromnego zaangażowania i skupienia, uczniowie dobrze się bawili oraz wzajemnie wspierali. Wykonywali polecenia prowadzących oraz przestrzegali ustalonego czasu na wykonanie poszczególnych zadań. Po konkursie i słodkim poczęstunku, w oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy wraz z opiekunami udali się na wycieczkę po zapierających dech w piersiach salach oraz podziemiach Urzędu Wojewódzkiego. Mieli oni tym samym okazję zwiedzić miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla wszystkich.

   Około godz. 13 wszyscy zgromadzili się ponownie w Sali Rycerskiej na oficjalnym podsumowania tegorocznego konkursu. Podsumowanie to zostało uświetnione obecnością: Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty pani Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy, pana doktora Artura Staszczyka Doradcę Wicewojewody do spraw międzynarodowych i polityki pamięci, Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego pana Pawła Rodzosia, pani Bożeny Tworek Głównego Specjalisty do spraw zarządzania szkołami oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie pani Wiesławy Barabas. Po przywitaniu szanownych gości oraz uczestników konkursu na scenie wystąpił Zespół Szczecinie, który pod przewodnictwem państwa Ewy i Krzysztofa Kamińskich, zaprezentował kilka tańców ora pieśni ludowo-patriotycznych.

   Dalej nastąpiło już wręczanie nagród ufundowanych przez patronackie instytucje. Mimo że poziom konkursu okazał się wyrównany, jury, po dokładnym przeliczeniu punktów, ogłosiło następującą kolejność:

7. Szkoła Podstawowa w Broczynie

6. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gogolewie

5. Szkoła Podstawowa nr 37 w Szczecinie

4. Szkoła Podstawowa nr 53 im. F. Chopina w Szczecinie

3. Szkoła Podstawowa im. B. Krzywoustego w Wolinie

2. Szkoła Podstawowa nr 18 im. gen. Józefa Bema w Szczecinie

1. Szkoła Podstawowa nr 16 im. Szczecińskich Olimpijczyków w Szczecinie

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wspólną zabawę, ogromną wiedzę i zaangażowanie. Liczymy na waszą obecność za rok.

  

20181116 101940 20181116 104546
20181116 112809 20181116 113343
20181116 131509

 

Pierwszy konkurs za nami! Wspomnienia z wakacji postanowili zaprezentować uczniowie z klas 0-2. Prace były tak wspaniale, że każdy uczestnik otrzymał upominek. Gratulujemy! 

DSC 0218 DSC 0221
DSC 0225 DSC 0226
DSC 0232
Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect