Dnia 24.10.2018 roku w środę nasza klasę ponownie odwiedził Pan ze Straży Granicznej. Tym razem opowiadał nam o pracy w Straży Granicznej i przedstawił nam kilka materiałów promujących pracę w tej jednostce. Jeden z filmów nosił tytuł "Straż Graniczna - np Magda" opowiadał jak wygląda służba pracownika tej służby oraz na czym polega jej specyfika. Dowiedzieliśmy się również jakie są jej plusy, a jakie strażnik musi ponieść konsekwencje, wybierając właśnie ten zawód. Fajnie było zobaczyć jak wygląda praca w tym zawodzie. Może komuś z nas uda się kiedyś zostać funkcjonariusze Straży Granicznej. Było to bardzo inspirujące doświadczenie.

(na podstawie pracy Weroniki Misiuro z klasy III d)

20181024 120323 20181024 120333
20181024 120405 20181024 120410

     W dniu 17 października 2018 r. naszą klasę odwiedziła Pani Adriana Brzeźniak-Misiuro dyrektor Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o swojej pracy, o tym czym zajmuje się SCPU oraz o ryzykownych zrachowaniach, które podejmują nastolatkowie.
     Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień powstało w styczniu 2018 r. z przekształcenia Miejskiej Izby Wytrzeźwień. Obecnie jednostka zajmuje się osobami przywiezionymi przez Policję albo Straż Miejską, które po spożyciu alkoholu zachowywały się niezgodnie z prawem, zagrażały sobie albo innym osobom.
     Ponadto przy SCPU została stworzona Ogrzewalnia dla osób bezdomnych, w której od października do kwietnia mogą przebywać osoby, ogrzać się, wykąpać, przebrać i skorzystać z pomocy lekarza oraz terapeuty. Osoby przebywające w Ogrzewalni są motywowani do podejmowania czynności pozwalających na pozyskanie pracy, znalezienie miejsca stałego pobytu, a co za tym idzie wyjścia z bezdomności. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas może pomagać osobom bezdomnych przez przekazywanie do Ogrzewalni ubrań, ręczników czy butów. Możemy też współpracować z SCPU w ramach wolontariatu np. przy segregacji odzieży, prowadzeniu zbiórek na rzecz bezdomnych. Pani dyrektor ostrzegała nas, że pomaganie uzależnia
Dowiedzieliśmy się również, że w jednostce pracują terapeuci uzależnień, którzy prowadzą grupy wsparcia dla ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, hazardu, seksu itp. Dowiedzieliśmy się również o grupach wsparcia dla DDA (dorosłych dzieci alkoholików) oraz rodzin w których są dzieci z zespołem FAS. Były to dla nas nowe pojęcia. Przy SCPU funkcjonuje również telefon zaufania, gdzie anonimowo można zadzwonić porozmawiać o problemach, uzależnieniach i o wszystkich sytuacjach z którymi sobie nie potrafimy poradzić.
   W dalszej części spotkania Pani Adriana Brzeźniak-Misiuro opowiadała nam
o ryzykownych zrachowaniach nastolatków. Podawała przykłady ze swojej pracy zawodowej. Dowiedzieliśmy się dlaczego dopalacze są najbardziej niebezpiecznymi środkami i dlaczego nigdy nie powinniśmy po nie sięgać. Po spotkaniu wiemy jak wyglądają i jak mogą oddziaływać na nasze organizmy. Ciekawa prezentacja ze zdjęciami dodatkowo uzmysłowiła nam, że dopalacze to śmierć.

    Bez wątpienia praca w SCPU jest bardzo ciekawa ale również wymagająca dużego zaangażowania i odporności psychicznej. W trakcie spotkania zadawaliśmy pytania (niektóre bardzo odważne) i na każde otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Bez wątpienia takie spotkania z praktykami są bardzo potrzebne.
Podsumowaniem naszego spotkania były słowa pani dyrektor: „Pamiętajcie, że nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać. Czasami wystarczy po prostu poprosić kogoś o pomoc…”

(na podstawie pracy Weroniki Misiuro z klasy III d)

20181017 132921

We wtorek 16 października 2018 roku wybraliśmy się w ramach lekcji do Netto Areny w Szczecinie na zajęcia udzielania pierwszej pomocy.

Znajdowaliśmy się w trzech różnych salach. Na początku, w pierwszej sali, braliśmy udział w quizie, a następnie mieliśmy zadanie, by rzucać linę do osoby znajdującej się przed nami w odległości około 10 metrów w kole ratunkowym. W drugiej sali ćwiczyliśmy pomoc osobie nieoddychającej za pomocą AED. Następnie ćwiczyliśmy w praktyce układnie w bezpieczny sposób osoby oddychającej, nieprzytomnej. Pamiętaliśmy, że pozycja bezpieczna jest w tym przypadku punktem wyjścia. Pod koniec działań w tej sali pomagaliśmy osobie, która się zadławiła. W trzeciej sali, która była jednocześnie salą główną całej imprezy, ćwiczyliśmy schemat udzielania pierwszej pomocy przez dłuższy czas osobie nieprzytomnej, nieoddychającej .
Były to dla nas niesamowite przeżycia. Organizacja i współpraca wszystkich zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ucząc się, mieliśmy dodatkowo mnóstwo zabawy. Chętnie częściej uczestniczyłabym w tego typu przedsięwzięciach.


(na podstawie pracy Wiktorii Zarychty z klasy III d)

01 02
03 04
05


 

Dnia 5 października 2018 roku w piątek wzięliśmy udział w dniu otwartym jednostki. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy poczęstowani pysznymi kanapkami ze smalcem, wytworzonymi z chleba, którego receptura pochodzi z 1934 roku! Spotkaliśmy również Pana Michała Srokę, którego pamiętamy z licznych, interesujących spotkań w naszej szkole. Na uroczystości było mnóstwo atrakcji zarówno dla przedszkolaków, jak i dla starszych. Mieliśmy możliwość zwiedzenia od środka pojazdów Policji. Jedną z atrakcji dla dzieci była możliwość poczucia się jak strażak i użycia węża strażackiego (oczywiście w zmniejszonej wersji). Jedną z atrakcji był również pokaz psów, których zadaniem było szukanie narkotyków. Pies otrzymał pięć toreb, z czego tylko w jednej znajdował się pewien niedozwolony środek. Pies siadł właśnie przy tej torbie. Było to niesamowite. Za każdym razem, gdy odwiedzamy Straż Graniczną, jesteśmy bardzo miło przyjmowani i zawsze z chęcią tam wracamy.

(na podstawie pracy Weroniki Misiuro z klasy III d)

20181005 121507 20181005 121933
20181005 131438 20181005 131608

Dnia 28 lutego 2018 roku naszą klasę na lekcji EDB odwiedziło dwóch przedstawicieli Straży Granicznej. Temat, który tym razem omawialiśmy, związany był z wykładem z poprzedniego tygodnia, czyli z kryminalistyką. Nie musieliśmy już skupiać się na podstawach tego szerokiego zagadnienia, gdyż mieliśmy już zasób podstawowej wiedzy z zakresu kryminalistyki. Jeden z gości, który specjalizuje się właśnie w problematyce kryminalnej, przybliżył nam różnice w zawodzie z punktu widzenia Straży Granicznej oraz Policji. Mimo że obie wymienione jednostki obowiązuje ten sam kurs, to w codziennej pracy zauważalne są istotne różnice. Okazało się więc, że stanowisko w służbie Policji jest trudniejsze i bardziej skomplikowane, gdyż, w służbie tej mamy do czynienia nie tylko np. z kradzieżami, ale również nawet ze zgonami. Dowiedzieliśmy się również, że nie każdy pozostawiony ślad przez człowieka da się z łatwością na miejscu zidentyfikować z powodu np. niestandardowej powierzchni, czy problemów z dostępnością. Tego typu ślady wraz z przedmiotem trafiają do laboratorium, gdzie są poddawane różnorodnym zabiegom chemicznym. Częstymi dowodami stają się np. narkotyki, które po przeprowadzonym badaniu są palone.
Celem tej lekcji było powtórzenie i utrwalenie zdobytych już wcześniej wiadomości. Z pewnością pomogła nam ona zapamiętać i uporządkować zgromadzoną wiedzę. Czekamy teraz na kolejne, ciekawe tematy.

(na podstawie pracy Aleksandry Soboń z klasy II d)

 

Scan14.jpg

Panel logowania

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect